Kağıt Hamuru Ölçümleri için Kinematik Viskozimetre

03/08/2023

Kağıt Hamuru Ölçümleri için Kinematik Viskozimetre

Viskozite, kağıt ve kağıt hamurunun kalitesinin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Farklı türdeki ağaç veya bitki lifleri, farklı viskozitelere sahip hamurlar oluşturur ve bunlar son kağıdın özelliklerini büyük ölçüde etkileyebilir. Yüksek viskozite değeri, genellikle daha güçlü, daha uzun veya daha bütün lifleri işaret eder. Kağıt hamurunun viskozitesi, sayfanın homojen özelliklere sahip olması noktasında da çok önemlidir. Yeterince viskoz olmayan bir ürün, lifleri düzgün bir şekilde askıya almayabilir ve bu da kağıt boyunca lif dağılımında eşit dağılım hatasına yol açabilmektedir.

Kağıt yapım sürecinde kullanılacak olan hamurun viskozitesi değeri, son ürünün kalitesi, üretim sürecinin verimliliği ve üretim sırasında ortaya çıkabilecek olası sorunlar hakkında bilgi edinilmesini sağlar.

Özellikle kağıt ve kağıt hamuru numunelerinin tam otomatik viskozite ölçümleri için tasarlanan olan Viscol-10C model Kinematik Viskozimetre Sisteminin Kültür Bakanlığı Yazma Eserler Dairesi Laboratuvarı’na kurulumunu gerçekleştirdik. Bu sistem ile  TAPPI 230 standardına göre yazma eserlerin kalite ve durum kontrolleri herhangi bir kullanıcı müdahalesi olmadan gerçekleştirilecektir.

Yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir