POD 4.0 Çok Kapsamlı Tribometre

Tüm triboloji analizlerine uygun çok yönlü aşınma ve sürtünme test sistemi

 1. Genel Özellikler
  POD 4.0 ile dönüşlü testler, doğrusal ileri geri hareket veya çekiş ölçümü için disk üzerinde bilyeli tasarımları ile kullanılabilen tam otomasyonlu, hassa ve geniş çalışma aralığına sahip tribometre sistemidir.

  Döner | Doğrusal | Engel | Çekiş

  Masaüstü kullanıma uygun POD-4.0, tek bir sistemde çeşitli triboloji testlerini gerçekleştirebilen yüksek performanslı bir tribometredir. Sistem pin on disk testleri, lineer resiprokasyon testleri, blok halka testleri, çekiş testleri ve daha pek çok farklı analizi tek sistemde mümkün kılmaktadır.

  Yağlama ve tribokorozyon çalışmalarından nem kontrolüne ve yüksek sıcaklık testine kadar kapsamlı çalışmalar için farklı modüller ile donatılabilmektedir.


  HIZLI VE KOLAY MODÜL DEĞİŞİMİ

  POD-4.0, hızlı değişim mekanizmasını kullanarak sistemi farklı analizlere uygun olacak şekilde kolayca dönüştürülebilmektedir. Temel bir POD-4.0 test cihazı ile basit bir şekilde başlayabilir ve test ihtiyaçlarınızı karşılamak için daha sonrasında farklı modüller eklemeye devam edebilirsiniz. Açısal ileri geri hareket, doğrusal ileri geri hareket ve halkalı engel testleri için hareket modülleri ile sunulabilmektedir.


  YÜKSEK VE DÜŞÜK HIZ TESTLERİ

  Sistemin tasarımı, anlık yanıt ve farklı test hızları açısından eşsiz kontrol imkanı sağlamaktadır. Sistem, yüksek ve düşük sıcaklık ortamlarında kullanıma uygun olup, farklı numune boyutları ve şekillerine göre kullanılabilmek esnekliğine sahiptir.

   


  UYGULAMALAR ARASI KOLAY VE HIZLI GEÇİŞ

  Kolayca değiştirilebilen tasarımı, sistemin 2 dakikadan kısa bir sürede döner tribometreden doğrusal ileri geri hareketli tribometreye dönüşmesine olanak sağlar. Çeşitli hareket türleri için farklı modül seçenekleri ve hassas hareket kontrolüne sahiptir. Saat yönünde ve saat yönünün tersine hareketler için yüksek hassasiyetli döner hareket yeteneği, cihaz ile standart olarak sunulmaktadır (0,1 rpm’den 5000 rpm’ye kadar hızlar). Bu özellik, açısal salınım modülü, doğrusal ileri geri hareket modülü, halka üzerinde engel modülü ve diğer hareket modülleri eklenerek genişletilebilmektedir.


  HASSAS SÜRTÜNME SENSÖRÜ

  Son teknoloji psi-cage sürtünme sensörü mekanizması, yüksek hassasiyet ile çalışma aralığını en üst düzeye çıkarırken sürtünme ile ilgili parazitsel hataları ortadan kaldırır. Özenle optimize edilen sensör tasarımı, en sert ortamlar için ayarlanmıştır ve ölçüm yeteneklerinden ödün vermeden mükemmel stabilite sunar.

  Özel tasarımı ve termal tasarımıyla birlikte, termal sapmayı ortadan kaldırır. Yüksek ve/veya düşük sıcaklık uygulamaları için kullanıma şekilde uygundur.


  YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLKTE AŞINMA GÖRÜNTÜLEMESİ

  Her cihaz, yüksek çözünürlüklü bir aşınma ölçüm sensörü ile sunulmaktadır. Görüntüleme sistemi, yüksek sıcaklık modülleri ile kullanıldığında termal sapmayı ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Geniş görüntüleme aralığı ve yüksek çözünürlük kabliyeti ile ince kaplamalardan yumuşak malzemelere kadar tüm malzeme çeşitlerini test etmek için büyük kolaylık sağlar.

   


  DEĞİŞTİRİLEBİLİR YÜKLEME SİSTEMİ

  POD-4.0, herhangi bir parçayı değiştirmeye gerek kalmadan 0,25 N’dan 200 N’ye kadar düşük yük testleri için kullanılabilen bir ağırlık yükleme sistemi ile standart olarak sunulmaktadır.

  Manuel yükleme sistemi istenilirse tam otomatik yükleme sistemine yükseltilebilir ve tüm yükleme aralığında geniş kullanım alanı sağlar. Otomatik yükleme sistemi,  alıştırma, rampa veya kademeli yüklerin gerekli olduğu uygulamalar için idealdir.


  OTOMATİK NUMUNE KONUMLANDIRMA

  Spiral aşınma izi, sabit hız modu, spiral yolda kayma hızının sabit tutulması için dönüş hızını (rpm) dinamik olarak ayarlar.

   


  FARKLI ANALİZ ORTAMLARI

  Malzemelerin sürtünme ve aşınma davranışlarında dış ortamlar önemli bir rol oynar. Aralarından seçim yapabileceğiniz farklı ortam seçenekleriyle, POD 4.0 Sistemi, test koşullarını test gereksinimlerinize uygun hale getirir. Yüksek nem, düşük sıcaklık, yüksek sıcaklık, yağlama, korozyon ve diğerleri gibi farklı uygulamalara yönelik ortam seçenekleri bu sistem ile birlikte sunulmaktadır.

   

 2. Standartlar
  • ASTM G99: Standard Test Method for Wear Testing with a Pin-on-Disk Apparatus
  • ASTM G133: Standard Test Method for Linearly Reciprocating Ball-on-Flat Sliding Wear
  • ASTM G77: Standard Test Method for Ranking Resistance of Materials to Sliding Wear Using Block-on-Ring Wear Test
  • ASTM G59: Standard Test Method for Conducting Potentiodynamic Polarization Resistance Measurement
  • ASTM G102: Standard Practice for Calculation of Corrosion Rates and Related Information from Electrochemical Measurements
  • DIN 50324: Tribology; Testing Of Friction And Wear Model Test For Sliding Friction Of Solids (Ball On Disc System)
  • DIN ISO 7148-1: Testing the tribological behavior of material for sliding bearings Part 1: Testing of bearing materials, test procedure A, pin on disk.
  • DIN ISO 7148-2: Testing the tribological behavior of plastic materials for sliding bearings, test procedure A, pin on disk
 3. Uygulamalar
  • Yağlardaki viskozite değiştiricilerin ve katkı maddelerinin yağlama özelliklerini haritalamak için Stribeck eğrileri.
  • Yüksek sıcaklıkta metal şekillendirme işlemi sırasında sürtünme ve aşınma davranışı.
  • Polimer kompozitlerin yöne bağlı sürtünme ve aşınma davranışı.
  • Yüksek sıcaklıklarda fren balatası malzemelerinin sürtünme ve aşınma davranışı.
  • Yiyecek parçacıklarının ve içeceklerin yağlanmasını test etmek için Stribeck eğrileri.
  • Malzemelerin tribokorozyonu.
  • TiBN, TiN, DLC, WC, PCD ve çok daha fazlası gibi kaplamaların hızlı tribolojik
  • karakterizasyonu.
  • Madencilikte kullanılan kesici takımların ve sert yüzey kaplamalarının aşınma davranışı.
  • Uzay sınıfı malzemelerin yüksek vakum ve sıcaklık testi.
  • 1000 °C’de triboloji için referans malzemeleri.
 4. Talep Formu
 5. Dokümanlar
 6. İlgili Ürünler