ROW DOM Su Kalitesi Analiz Sistemi

Çözünmüş organik maddelerin konsantrasyon değişikliklerinin izlenmesi yolu ile suyun arıtılması erken uyarı sistemi.

 1. Genel Özellikler

  Kritik Seviyelerin İzlenmesi

  Sistem çözünmüş organik maddelerin seviyelerini tespit etmektedir.

  5 mg/L den daha büyük miktarda çözünmüş organik madde konsantrasyonu suyun arıtılmasını zorlaştırmaktadır ve dezenfekte yan ürün ile sonuçlanmaktadır.

  2 mg/L den daha az miktarda çözünmüş organik madde konsantrasyonu ise kolayca arıtılabilmektedir, herhangi bir yan ürün meydana getirmemekte ve suyun rengini değiştirmemektedir.


  Çözünmüş organik maddelerin izlenmesi neden önemlidir?

  Çözünmüş organik maddeler (DOM) tek başlarına sağlık riski oluşturmazlar ancak diğer parametreler ile birleştiklerinde potansiyel olarak zararlı olabilirler.

  Çözünmüş organik maddeler klor gibi dezenfektanlarla tepkimeye girerler ve bunun sonucunda potansiyel kanserojen yan ürün olarak adlandırılan trihalometanlar oluşur. Trihalometanların sağlık üzerinde uzun vadeli etkileri vardır, içerisinde çözünmüş organik maddelerin yüksek oranda bulunduğu içme suları klorlaştırılırken bu durum göz önüne alınmalıdır.

  Çözünmüş organik maddeler organik / inorganik kirleticiler ile etkileşime girerler ve bu durumdan stabilite gibi bazı özellikleri etkilenir ve değişime uğrar . Ayrıca çözünmüş organik madde çoğu pestisit modelinde ana parametre girdisi olarak gereklidir. Çözünmüş organik maddeler gıda kaynağı olarak mikroorganizmaların büyümesini de sağlarlar.

  Sudaki organik madde varlığı hoş olmayan bir tad, koku ve renk gibi estetik problemlere neden olabilmektedir.


   

 2. İletişim Formu
 3. Dokümanlar
 4. İlgili Ürünler